Nemfémes elem, több módosulata is ismert, ilyen a vörös, vagy a szürke szelén. Széles körben alkalmazzák az iparban, valamint a század közepén kiderült, hogy nélkülözhetetlen nyomelem.
Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) által meghatározott ajánlott napi beviteli érték 55 μg naponta [1]. Ezzel szemben az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) naponta 70 μg-ban határozta meg a napi dózist felnőtteknél. A biztonságos napi legfelső beviteli mennyiségét egészségesre vonatkozóan 300 μg-ban (L-szelenometionin forrás esetén 100 μg) állapították meg.
Három éves korig az átlagos, mindkét nemnek ajánlott dózis 15 μg naponta. Ez az érték 4-6 év közötti gyerekeknél már 20 μg naponta, amely fokozatosan növekszik 35 μg/napra, 11 éves kortól pedig már a felnőtteknek ajánlott dózis (55 μg/nap) adható.
Terhes és szoptatós anyák számára a napi dózist ajánlott további 10 μg-mal kiegészíteni [2].
Szelén alkalmazása terhességben
Szoptatás ideje alatt az anyatej szelén tartalma lecsökken, ha a napi bevitel nem haladja meg az átlagos mennyiséget. Ennek oka, hogy a szelén megjelenik az anyatejben, mely így az anya számára hiányt fog generálni. Ebből kifolyólag terhes és szoptatós anyák számára a napi dózist ajánlott további 10 μg-mal kiegészíteni [2], mellyel biztosítható, hogy a szervezet szelén szintje változatlan maradjon.
Hiány tünetei
A szelén hiányának nincsenek jellemző klinikai tünetei. Kísérletes körülmények között (önkéntesek, akiket szelén-mentes étrenden tartottak) elsősorban izomgyengeséget figyeltek meg (feljegyeztek szívizomgyengeséget is). Az alacsony szelénbevitel csökkentheti a glutation peroxidáz aktivitását és a plazma pajzsmirigy hormonjainak koncentrációját. Ilyen esetben a betegek magasabb szeléntartalmú diétára jól reagáltak [3]. A szelén hiánya közreműködhet szervek, szövetek degenerációjában, illetve egyes proteinek képződése és antioxidáns hatása is csökkenhet [4-5].
Szervezetben betöltött szerepe
A szelén elengedhetetlen az emlősök szervezetének egyik legfontosabb fehérjetípusának, a szelenoproteinek szintéziséhez. Az emberi szervezetben ezen fehérjék meglehetősen változatos szerepet töltenek be [6]. Mindenekelőtt meg kell említeni az antioxidáns hatásukat, amelyen keresztül hozzájárulnak a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelméhez. A T-sejtes immunitásban való részvételükkel hozzájárul az immunrendszer normál működéséhez és a pajzsmirigy normál működéséhez, mivel elengedhetetlen a jelenlétük hormonszintézisben.
A szelén hozzájárul a haj és köröm normál állapotának fenntartásához, ezért előszeretettel ajánlják haj- és körömápoláshoz is.
Fontos megemlíteni, hogy a szelénnek rendkívül fontos szerepe van a reprodukcióban, mivel a szelenoproteinek egyes típusai részt vesznek a spermiumok képzésében, azáltal hozzájárulnak a normál spermaképződéshez [7].
Forrás
A szelént felhalmozó növények sorába tartoznak egyes diófélék (brazil dió), káposztafélék és hagymafélék. Egyes gabonafélék (úgy, mint búza, zab, rozs és árpa), inkább a szelénben szegény tápanyagok közé tartoznak [8]. Állati forrásból is pótolható a szelén: bárány és csirkehúsban elsősorban szelenocisztein és szelenometionin formájában található. Míg különféle halfélékben (kardhal, tonhal, makréla, valamint a szardíniák húsában) inkább szelenát és szelenit alakjában dúsul fel [9].
Szelén felszívódása
Egyes kutatások szerint szelenometionin és szelenocisztein formájában adagolva a szelén 90%-a is felszívódhat [10]. A szelenát és a szelenit sem mutat sokkal rosszabb felszívódást, de arányaiban kevesebb tud felszívódni ezekből a vegyületekből, mint a szerves molekulában kötött formájukból [11]. A nemmel és életkorral változó felszívódás mértékét is figyelembe véve az EFSA 70%-ban állapította meg a felszívódás átlagos értékét.
Interakció más vitaminnal
A szelén és a jód kritikus szerepet tölt be a pajzsmirigy-hormonok szintézisében. Ebből kifolyólag együttes hiányuk a pajzsmirigy-funkció csökkenését okozhatják emberekben és állatokban egyaránt [12-13].
A szelén antioxidáns hatása kapcsán számos kutatás vizsgálja E-vitaminnal való kölcsönhatását. Azonban az eddig rendelkezésre álló információk még nem elegendőek ahhoz, hogy bármilyen következtetéseket le tudjanak vonni.
Szelén túladagolása
A szelén túladagolásának következtében szelenózis alakulhat ki azoknál az egyéneknél, akik 1000 μg feletti napi terhelésnek vannak kitéve [14]. Számos tünete közül fontos megemlíteni a fejfájást, hajhullást, a körmök deformációját, bőrkiütéseket, bűzös leheletet.
A felső, toxikus határértéket több kutatás próbálta megállapítani, azonban a szelenózis kialakulása genetikai sajátosságokra is visszavezethető, így a pontos érték megállapítása nem lehetséges [15]. Erre való tekintettel az OGYÉI 300 μg-ban (L-szelenometionin forrás esetén 100 μg) határozta meg a legmagasabb tolerálható napi beviteli értéket.
Köszönetnyilvánítás
Ezúton szeretnék köszönetet mondani Jovan Péternek a cikk összeállításában nyújtott segítségéért és szakmai javaslataiért.
Irodalomjegyzék
- https://www.ogyei.gov.hu/nrv_es_ul_ertekek/ (letöltve: 2016.12.14.)
- Scientific Opinion on Dietary Reference Values for selenium. EFSA Journal 2014;12(10):3846
- Lombeck I, Jochum F and Terwolbeck K, 1996. Selenium status in infants and children with phenylketonuria and in maternal phenylketonuria. European Journal of Pediatrics, 155 Suppl 1, S140-144.
- Fairweather-Tait SJ, Bao Y, Broadley MR, Collings R, Ford D, Hesketh JE and Hurst R, 2011. Selenium in human health and disease. Antioxidants and Redox Signalling, 14, 1337-1383.
- [1] Loscalzo J, 2014. Keshan disease, selenium deficiency, and the selenoproteome. New England Journal of Medicine, 370, 1756-1760.
- Reeves MA and Hoffmann PR, 2009. The human selenoproteome: recent insights into functions and regulation. Cellular and Molecular Life Sciences, 66, 2457-2478.
- Ursini F, Heim S, Kiess M, Maiorino M, Roveri A, Wissing J and Flohe L, 1999. Dual function of the selenoprotein PHGPx during sperm maturation. Science, 285, 1393-1396
- Rayman MP, 2008. Food-chain selenium and human health: emphasis on intake. British Journal of Nutrition, 100, 254-268
- Fairweather-Tait SJ, Collings R and Hurst R, 2010. Selenium bioavailability: current knowledge and future research requirements. American Journal of Clinical Nutrition, 91, 1484S-1491S.
- IOM (Institute of Medicine), 2000. Dietary Reference Intakes for vitamin C, vitamin E, selenium, and carotenoids. Food and Nutrition Board. National Academy Press, Washington, D. C., USA, 531 pp.
- Thomson CD and Robinson MF, 1986. Urinary and fecal excretions and absorption of a large supplement of selenium: superiority of selenate over selenite. American Journal of Clinical Nutrition, 44, 659-663.
- Kvicala J, Zamrazil V, Soutorova M and Tomiska F, 1995. Correlations between parameters of body selenium status and peripheral thyroid parameters in the low selenium region. Analyst, 120, 959-965.
- Arthur JR, Beckett GJ and Mitchell JH, 1999. The interactions between selenium and iodine deficiencies in man and animals. Nutrition Research Reviews, 12, 55-73.
- Yang GQ, Wang SZ, Zhou RH and Sun SZ, 1983. Endemic selenium intoxication of humans in China. American Journal of Clinical Nutrition, 37, 872-881.
- Fairweather-Tait SJ, Bao Y, Broadley MR, Collings R, Ford D, Hesketh JE and Hurst R, 2011. Selenium in human health and disease. Antioxidants and Redox Signalling, 14, 1337-1383.
Az összefoglaló a fellelhető szakirodalmi forrásanyagok felhasználásával, a nemzetközileg elfogadott ajánlások szerint készült. Az anyag zárásának időpontja: 2017. május 26. A leírásban található információk nem helyettesítik az egészségügyi szakemberek tanácsait! Személyre szabott javaslatokért, forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez!